Cenk Akyol Fan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CeNK röportaj-2

2 posters

CeNK röportaj-2 Empty CeNK röportaj-2

Mesaj tarafından ece akyol Ptsi Ocak 21, 2008 7:46 pm

Cenk: "En büyük hedefim NBA"

- Dünya Şampiyonası'ndaki başarıyı neye borçluyuz? Eleştiriler sizi etkiledi mi?
Takım olabildiğimiz için başarı geldi. Birlik ve beraberlik bizi kenetledi. Beni eleştirdikleri zaman daha çok hırslanıyorum ve bu oyunuma olumlu olarak yansıyor. Takımımıza birçok eleştiri geldi ama bize yansıması olumlu oldu. Kendi aramızda hep olumlu konuşuyoruk. Beklentilerin çok olmaması da bu başarıyı getirdi diyebilirim. Başarı geldikçe ilgi doğal olarak arttı. 2001'den önce basketbola rağbet yoktu. Avrupa ikinciliğinden sonra artan ilgi buralara kadar geldi.
- Dünya Şampiyonası'ndan sonra teklif aldın mı?
Şampiyona sonrası değil de sezon sonunda birkaç teklif almıştım. Ama kulübümle olan sözleşmem devam ettiği için fazla üzerinde durmadım.
- Turnuva boyunca unutamadığın an oldu mu?
İlk üç maç çok kötü oynadım. Bir türlü yapamıyordum. Belki de heyecandan dolayı. Ama Slovenya maçında gerek hücumda gerekse savunmada herşeyi yaptım. İbrahim abi, Serkan abi, Ermal ve Kaya bana gerekli desteği verdiler. O maç benim için önemliydi.
- Hidayet ve Mehmet?
Onlar hakkında yorum yapamam. İkisiyle de herhangi bir sorunum yok. Benle aralarında birşey de geçmedi. Benim işim sahaya çıkıp mücadelemi sürdürmek.
- Dünya Şampiyonası'nda ABD'nin Yunanistan karşısında durumunu gördükten sonra Avrupa ile ABD arasındaki farkın kapandığını düşünüyor musun?
ABD'nin çok büyük yıldızları getirmedikçe başarılı olacağına inanmıyorum. ABD'yi izlerken daha çok zevk almayı bekliyordum ama olmadı.
- Ümit Milli Takım'a değinirsek... Dördüncü kez üst üste final oynadık ama bir türlü olmadı... Neden mutlu sona ulaşamıyoruz?
Sırbistan takımıyla elli defa maç yapsak 49'unu kazanırız. Ama finalde karşılaşmamalıyız. Final olduğu zaman bir türlü olmuyor. Konsantrasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bundan önceki üç finali 15-16 sayı farklarla kaybetmiştik. Yani yorgunlukta bir etken değil. Nedense finale geldiğimizde başaramıyoruz.

- Genç bir basketbolcu olarak Türk basketbolunun geleceğini nasıl görüyorsun?

Üzerimizdeki beklentiler arttı. Böyle bir kadroyla bu başarının gelmesi isteklerin daha fazla olmasını sağlayacak. İyi bir jenerasyonumuz var. İlerki yıllarda Türk basketbolu çok daha iyi yerlere gelecek.
- Bu sene Türkiye'de basketbol sarsıntılı günler geçirdi. Takımlarımızın kapanmasını ya da ligden çekilmesini nasıl değerlendiriyorsun?
Kulüplerin kapanması Türk basketbolu için iyi değil. Her yıl altyapılardan birçok oyuncu çıkıyor. Bu oyuncuların da 1. ve 2. ligde oynamasını isterim. Bu sene A takıma bir oyuncu girse ve oynatılması için üzerine gidilse bu durum basketbolumuzu olumlu yönde etkiler.
- Yabancı sayısının artırılması genç oyuncuları nasıl etkileyecek?
Yabancıyla oynamak her zaman avantaj. Kendi oyununu geliştirebilmek için önemli bir fırsat. Oyunculukla alakası var. İyiysen önüne kim getirirlerse çıkıp önemli süreler alabilirsin. Yalnız beş yabancı çok fazla. Geçen sezon dört yabancı normaldi. Milli Takımımız'da birçok genç oyuncu var. Onların kulüplerinde süre bulmaya başlayacakken beş yabancının olması abartı oldu.
- 2005 NBA dratında Atlanta Hawks tarafından seçildiğinde neredeydin ve ne yapıyordun?
Draft gecesinde Genç Milli Takım ile birlikte Kuşadası'nda kamptaydık. Sabah altıya kadar heyecandan uyuyamadım. İnternete girip baktığımda 59. sıradan ismimi görünce acaba mı dedim. Şaşırdığım kadar da sevinmiştim.
- Bekliyor muydun?
Bekliyordum aslında. 38. ya da 39. sıradan New York Knicks seçecekti ama Kurt Thomas ve Quentin Richardson takası olunca Atlanta Hawks'a kaldım.
- İstediğin bir takım var mıydı?
Herhangi bir takım yoktu. Önce Amerika'ya gidiyim orada nasıl olsa yer edinirim mantığındayım.
- Fiziği'nin NBA'ye yeterli olduğunu düşünüyor musun?
Bu sene sonunda daha iyi olacak. Gerekli çalışmaları yapıyorum.
- Kendine kimi örnek alıyorsun?
İlk A Takım seviyesine çıktığımda bana sürekli bu soruyu yöneltiyorlardı. Harun abi (Erdenay) ve İbrahim abiyi (Kutluay) örnek aldığımı söylüyordum. Halen ikisi gibi olmayı amaçlıyorum. Bunun yanında Alper Yılmaz'la çalışıyordum. Her zaman komple bir oyuncu olmak gibi idealim vardı. Alper abi gibi iyi bir savunmacı, Harun ve İbrahim abi gibi iki skorerden birşeyler kapıp komple bir oyuncu olmak hedefimlerim arasında.
Avrupa ya da Amerika'da?
- Papaloukas'ı çok beğenirim. Yürüyerek turnike atabiliyor. Amerika'da basketbol şov üzerine oynanıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse yok.
- NBA'de hayal kırıklığı yaşamak gibi bir korkun var mı?
Bunları konuşmak için çok erken. Umarız olmaz ama hayal kırıklığı yaşasamda döneceğim yer Avrupa olacak. Euroleague'de oynamak isterim. Avrupa'dan teklif gelirse oturur düşünürüm. Çok büyük korkularım da yok açıkçası.
- En büyük hedefin NBA'i mi?
NBA'de oynamak her oyuncunun hayalidir. Benim de hedeflerim arasında. Seneye gitmeyi düşünüyorum. 23-24 yaşlarında ise mutlaka NBA'de olmalıyım.
- Türkiye'den kimler NBA'de oynayabilir?
Kesinlikle Semih. Kendisini geliştirmesi gerek ama potansiyeli çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
- İbrahim Kutluay senin için veliahtım demişti bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
İbrahim abiyle beraber çok zaman geçirdik. Kamplar dışında da görüşüyoruz. Onunla kardeş gibi bir ilişkimiz var. Babam F.Bahçe'de antrenörken İbrahim abinin antrenmanlarını izliyordum. Orada da hep konuşuyorduk. Üç yazdır bana sürekli destek oluyor. Bana şutları böyle atsan diye nasihatlarda bulunuyor. Saha içi ve saha dışındaki davranışlarımı çok olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum. İbrahim abiden böyle bir söz duymak bana gurur veriyor.
- Savunmandan bahsetsek...
Savunmamın iki senedir çok geliştiğini düşünüyorum. Bunun için kendimi her geçen gün daha iyi hazırlıyorum. Hem savunmada üzerini düşeni yapabilmek ve hücumda da gerekli gayreti gösterebilmek başlıca hedeflerimden...
- Oyun içinde gördüğün en büyük eksikliğin nedir?
Kısa mesafede biraz sorunum var. Bu ilk adımın çabukluğu ile ilgili. Biraz daha hızlanmam gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinde özel çalışmalar yapıyorum. Açık sahada oldukça rahat olduğumu söyleyebilirim.
- Boş zamanlarında neler yapıyorsun?
Sinemaya gidiyorum. İdmandan vakit buldukça birşeyler yapmaya çalışıyorum. İdmanlara endeksli olduğu için planladığım şeylerde mutlaka aksaklık çıkıyor. İşimin zor kısımları ama güzellikleri daha fazla. Son zamanlarda beni yolda görenler artık tanıyorlar ve imza istiyorlar. Bu yaklaşımlar benim için önemli bir durum.
- Basketbol ve futbol maçı izler misin?
Basketbol maçlarını çok takip ettiğimi söyleyemem. Anneme NBA maçları için beni kaldır desem de maalesef uyku daha tatlı geliyor. Futbolla hiç ilgim yok. Maç gördüğüm zaman kanal değiştiriyorum.
- Tuttuğun takım?
Takım tutmuyorum.
- Müzik?
Rock dinliyorum. Korn ve son zamanlarda Iron Maiden'a merak sardım.
Teşekkürler Cenk Akyol...[img][/img]

bir internet sitesinden alınmıştır
ece akyol
ece akyol
Yeni Üye
Yeni Üye

CeNK röportaj-2 Empty Geri: CeNK röportaj-2

Mesaj tarafından wHispeR_9 C.tesi Şub. 14, 2009 10:26 pm

askmm yaa rock dnliomus dmek Very Happy

wHispeR_9
Yeni Üye
Yeni Üye